W związku z dodatnimi temperaturami ostrzegamy i apelujemy, aby nie wchodzić na obszary zalodzone!

Wejście na zamarzniętą taflę wody zawsze jest ryzykowne, gdyż nigdy nie występuje taka sama grubość lodu na całym zbiorniku wodnym. Wzrost temperatur powoduje zmniejszenie jego grubości, a w związku z tym spada jego wytrzymałość.

Wytrzymałość lodu jest jedynie teoretyczna i nigdy nie możemy być pewni, czy utrzyma ciężar naszego ciała. Oprócz temperatury jego grubość uzależniona jest między innymi od rodzaju akwenu. Zdecydowanie grubsza pokrywa lodowa będzie na akwenach „stojących”, niż na jeziorach przepływowych oraz na rzekach, gdzie wejście nawet przy ujemnych temperaturach jest bardzo niebezpieczne. Przepływająca woda powoduje opóźnienie procesu zamarzania oraz podmywanie i wypłukiwanie powstałej warstwy lodu.

W przypadku zauważenia zdarzenia z osobą pod którą załamał się lód, najważniejszym elementem ratowniczym jest jak najszybsze powiadomienie służb ratowniczych ze wskazaniem dokładnego miejsca zdarzenia i sposobu dojazdu. Ważne jest również wsparcie psychiczne osoby uwięzionej z brzegu zbiornika wodnego do czasu przyjazdu służb poprzez zachowanie bezpośredniego kontaktu słownego.  

Zachęcamy do korzystania jedynie ze sztucznych lodowisk i ślizgawek, w myśl zasady, że „nie ma bezpiecznego lodu” na naturalnych zbiornikach wodnych takich jak jeziora, stawy czy rzeki.

Opracował: kpt. Adam Rybicki