Zasady zachowania bezpieczeństwa pożarowego podczas użytkowania ozdób świątecznych

  • czwartek, 28 styczeń 2016
  • 1053 razy

W ferworze świątecznych przygotowań często zapominamy o wyłączeniu na czas garnka z bigosem czy przypilnowaniu dzieci bawiących się zimnymi ogniami przy choince.

Przed przystąpieniem do ubierania choinki trzeba zadbać o to, aby ustawić ją we właściwym miejscu, aby nie stanowiła zagrożenia pożarowego. Przede wszystkim należy zachować odstęp od różnego rodzaju piecyków, grzałek, słoneczek, termowentylatorów oraz oczywiście kominków. Bardzo ważne jest także, aby strumień ciepła wydobywający się z tych urządzeń skierowany był w przeciwna stronę niż choinka. 
Według przepisów odległość ta powinna wynosić 60 cm. Oczywiście byłoby lepiej, gdyby ten odstęp był większy. 
Ważne jest także, aby nie ustawiać choinki blisko zasłon i firanek. Nie ma to znaczenia czy jest to choinka prawdziwa, czy sztuczna gdyż obie palą się tak samo łatwo. 
Jeżeli chodzi o oświetlenie choinki to najlepsze są lampki już gotowe - przestrzegamy przed tzw. samoróbkami. 
Często przy choince zapalamy sztuczne ognie lub świeczki, dlatego kolejną ważną rzeczą jest stabilne ustawienie drzewka tak, aby się nie przewróciło. 
Teoretycznie tzw. zimne ognie są bezpieczne, jeżeli zawieszone zostały pod gałązkami i ich nie przypalają. Wytwarzają one jednak wysoką temperaturę i w sprzyjających warunkach mogą wywołać pożar. Dlatego nie należy zezwalać dzieciom ma zabawę sztucznymi ogniami bez nadzoru osoby dorosłej. W przypadku dojścia do pożaru choinki w pierwszej kolejności należy dokonać wyłączenia z instalacji elektrycznej ozdób (lampki, światełka). Następnie polać choinkę wodą lub użyć gaśnicy. Jeżeli pożar się rozprzestrzenia należy wezwać straż pożarną. Żywe choinki lepiej jest trzymać w doniczce lub wiaderku, gdyż wolniej wysychają a co się z tym wiąże wolniej się palą. 
Niebezpieczne mogą być także lampki zawieszane na wolnym powietrzu. Ozdabia się nimi rosnące w ogródkach świerki, jodły i inne drzewka, a także wejścia do domów i okapy dachów.

Girlandy różnokolorowych światełek wyglądają imponująco, ale należy zwrócić uwagę, czy są one przystosowane do używania w tych warunkach. Nie mające właściwej izolacji lampki, które w pomieszczeniach mogłyby być niezawodne, po zamoknięciu na deszczu lub śniegu mogą doprowadzić do porażenia prądem.

źródło:"Jak postępować w razie pożaru? Jak zapobiegać pożarom?Poradnik"-Rządowy Program Ograniczania Przestępczości i Aspołecznych Zachowań"Razem Bezpieczniej", KM PSP w Płocku, Warszawa 2007

O nas

  • Teren działania Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Olsztynie obejmuje obszar dwóch powiatów tj.: powiatu grodzkiego (miasto Olsztyn) i ziemskiego, w skład którego wchodzi 12 gmin.

    Czytaj dalej...

Biuletyn

Zapisz się aby być na bieżąco