Apel Poległych

W dniu 11.09.2017r. godzinie 1830, w 16 Rocznicę zamachów na wieże World Trade Center, gdzie zginęła jednocześnie największa liczba ratowników straży pożarnych, pogotowia, policjantów i innych służb, odbył się w Olsztynie przy siedzibie Komendy Wojewódzkiej i Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej uroczysty Apel Poległych pod pomnikiem „Strażakom Poległym w Akcji”.

Po złożeniu meldunku przez dowódcę uroczystości dh Witolda Biskupskiego z OSP Jonkowo, wszystkich przywitał organizator Apelu Grzegorz Matczyński, Dyrektor Wykonawczy Zarządu Oddziału Wojewódzkiego Związku OSP RP w Olsztynie.

Wiązankę pod pomnikiem złożyła delegacja strażaków OSP i PSP, którą tworzyli dh Anna Romańczuk-Koprucka z OSP Olsztyn-Gutkowo, dh Katarzyna Kij-Piskorz z OSP Smolajny, kpt. Krzysztof Kurowski Zastępca Dowódcy JRG1 w Olsztynie. W dalszej części, po modlitwie poprowadzonej przez ks. Kapelana Janusza Wieszczyńskiego, symboliczne znicze złożyli uczestniczący w Apelu Poległych.

Naszymi gośćmi byli:

Prezes Zarządu Wojewódzkiego ZOSP RP w Olsztynie Marszałek Województwa Warmińsko Mazurskiego Gustaw Marek Brzezin, bryg. Robert Fliciński Zastępca Warmińsko – Mazurskiego Komendanta Wojewódzkiego Państwowej Straży Pożarnej, Pani Agnieszka Warakomska-Poczobutt Dyrektor Biura Wojewody wraz z Jarosławem Babalskim Pełnomocnikiem Wojewody Warmińsko-Mazurskiego do spraw administracji zespolonej i administracji niezespolonej, Członkowie Prezydium Oddziału Wojewódzkiego ZOSP RP w Olsztynie  – Andrzej Ochlak, Radosławem Królem, Ryszardem Januszem, przedstawiciele władz samorządowych z Prezydentem Olsztyna Piotrem Grzymowiczem, Starostą Olsztyńskim Małgorzatą Chyziak.

Obecni byli ponadto mł.insp. Edward Szydłowski zastępca Komendanta Wojewódzkiego Policji, Jarosław Lipiński Komendant Straży Miejskiej w Olsztynie, Andrzej Karski Dyrektor Polskiego Czerwonego Krzyża, ksiądz Janusz Wieszczyński kapelan strażaków OSP i PSP miasta i powiatu olsztyńskiego, przedstawiciele ZSP Michelin Polska. W uroczystości wzięli udział ponadto czynni strażacy Ochotniczych Straży Pożarnych, koledzy z Koła Emerytów i Rencistów RP w Olsztynie.

Podczas apelu utwór „Cisza” odegrany został przez Adama Chromego ze Szkoły Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Olsztynie.

 „…UROCZYŚCIE ŚLUBUJĘ

być ofiarnym i mężnym w ratowaniu zagrożonego życia ludzkiego i wszelkiego mienia

– nawet z narażeniem życia ŚLUBUJĘ …”

Po raz kolejny jednostki OSP reprezentowały poczty sztandarowe powiatu olsztyńskiego.

Po raz kolejny serdecznie dziękujemy za przybycie i udział.

Opracował:

mł. bryg. Sławomir Filipowicz

Foto:

Zbigniew Woźniak

Gazeta Olsztyńska

Mamy Mistrza Europy

Mamy Mistrza Europy

26 sierpnia br. we włoskim Feltre odbyły się 17. Mistrzostwa Europy Strażaków w Biegu Ulicznym. Na linii startu stanęła również reprezentacja Polski i Państwowej Straży Pożarnej w składzie:

1. Maciej Dawidziuk, KM PSP Jelenia Góra,

2. Damian Glapiak, KP PSP Wolsztyn,

3. Damian Pieterczyk, KM PSP Olsztyn,

4. Bartłomiej Przedwojewski, KM PSP Wrocław,

5. Andrzej Szpunar, KM PSP Rzeszów,

6. Łukasz Świesiulski, KP PSP Garwolin.

Po raz kolejny polscy strażacy doskonale poradzili sobie z trudną, 10-cio kilometrową trasą Mistrzostw, poprowadzoną wąskimi i krętymi uliczkami malowniczego miasteczka, położonego we włoskich Dolomitach. Dodatkowym utrudnieniem była wysoka temperatura, przekraczająca 30 st. C, która mimo późnej pory rozgrywania biegu (start o godz. 19.30), dała się wszystkim mocno we znaki. Pomimo tych niedogodności zawody zakończyły się wielkim sukcesem Polaków, którzy zwyciężyli w zarówno w klasyfikacji indywidualnej oraz drużynowej, broniąc zeszłorocznego tytułu Drużynowego Mistrza Europy Strażaków.

Sukces drużynowy był możliwy dzięki znakomitym, indywidualnym wynikom. Po raz czwarty Mistrzem Europy został Damian Pieterczyk. Na drugim stopniu podium stanął Włoch, Luca Cagnati, a brązowy medal zdobył Bartłomiej Przedwojewski. Tuż za podium uplasowali się kolejni polscy strażacy – czwarty był Damian Glapiak, a piąty – Łukasz Świesiulski.

Miejsca pozostałych Polaków w klasyfikacji generalnej:

7. Andrzej Szpunar (2 miejsce w kategorii wiekowej M40)

8. Maciej Dawidziuk, (zwyciężył w kategorii wiekowej M35)

Oprócz strażaków rywalizujących o tytuły Mistrzów Europy, do Feltre zawitało kilkuset biegaczy w celu sprawdzenia się na trasie kilku biegów, odbywających się w ramach 29 edycji zawodów Giro Delle Mura, w których wystartowały gwiazdy światowej lekkiej atletyki, z Ezekielem Kemboi (Kenia) na czele. Kemboi jest 2-krotnym Mistrzem Olimpijskim (Ateny 2004 i Londyn 2012) i 4-krotnym Mistrzem Świata w biegu na 3 km z przeszkodami. Po walce do ostatnich metrów wygrał on w biegu głównym, odbywającym się w nocnej scenerii starego miasta.

Podczas oficjalnego zakończenia członkowie naszej reprezentacji odebrali z rąk organizatora Mistrzostw – Vincenzo Giordano, Komendanta Straży Pożarnej prowincji Belluno, przechodnie trofeum w postaci złotej patery.

Opracowanie i zdjęcia: mł. bryg. Szymon Ławecki (Biuro Szkolenia KG PSP)

Dzień Bezpieczeństwa Służb Mundurowych Warmii, Mazur i Powiśla w Waplewie – 2017
            Coroczne spotkanie Służb Mundurowych Warmii, Mazur i Powiśla odbyło się 25.08.17 w Waplewie. Najpierw Msza św. w intencji naszych bezpiecznych
podróży i tych służbowych i rodzinnych, następnie pani aspirant Marta Kacprzyńska z KW Policji w Olsztynie przedstawiła prezentację o zagrożeniach i wypadkach na naszych drogach i zachęciła jak wcześniej Krajowy Duszpasterz Kierowców - ks. dr Marian Midura - aby mundurowi zawsze dawali dobry przykład i byli wzorem dla innych w bezpiecznym poruszaniu się po drogach. Po krótkim apelu przy obelisku Katyńsko-Smoleńskim wszyscy szefowie poszczególnych służb złożyli wiązanki kwiatów i zapalone znicze! Kolejnym punktem był wyjazd do ośrodka Rewita w Waplewie i tam pani Iwona Smolińska, dyrektor Izby Administracji Skarbowej w Olsztynie dokonała uroczystego otwarcia zawodów sportowych: Turnieju w piłkę nożną o puchar Wojewody Warmińsko-Mazurskiego pana Artura Chojeckiego, Turnieju Siatkówki Plażowej o puchar Dyrektora IAS w Olsztynie i Turnieju w Boule dla VIP-ów o puchar Arcybiskupa Metropolity Warmińskiego.

Organizatorem całej imprezy była Izba Administracji Skarbowej w Olsztynie z Kapelanem ks. Marianem Midurą.

Sponsorami byli: R-GOL, OCTIM Olsztynek, KAWA itd. kawaolsztyn.pl, UKS „AS Waplewo”, Nadleśnictwo Olsztynek, SHP Olsztynek, TOP Market.

            Turniej w Piłkę Nożną znakomicie poprowadził pan Piotr Kolek, dyrektor Zespołu SzkolnoPrzedszkolnego w Waplewie, a turniej w siatkówkę plażową jak co roku prowadził i sędziował – pan Mariusz Wesołowski z IAS Olsztyn, sędzia międzynarodowy. Turniej w Boule poprowadzili Leśnicy na czele z Nadleśniczym z Olsztynka panem Dariuszem Krzyżanowskim!
Wyniki:
Turniej w piłkę Nożną o Puchar Wojewody:
1. Izba Administracji Skarbowej w Olsztynie
2. Straż Miejska w Olsztynie
3. Zakład Karny Barczewo
4. Straż Pożarna w Olsztynie
5. Wyższa Szkoła Policji w Szczytnie
Najlepszy bramkarz turnieju: Flaga Sebastian
Najlepszy strzelec turnieju: Łukasz Wolak, Przemysław Matelski - IAS Olsztyn
Najlepszy zawodnik turnieju: Tomasz Osenkowski.
Turniej w siatkówkę plażową o Puchar Dyrektora IAS w Olsztynie:
1. Komenda Wojewódzka Policji w Olsztynie
2. Zakład Karny w Barczewie
3. Oddział Żandarmerii Wojskowej w Elblągu
4. Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Olsztynie
5. Izba Administracji Skarbowej w Olsztynie
Turniej w Boule dla VIP-ów:
1. Komenda Wojewódzka Policji w Olsztynie
2. Okręgowy Inspektorat Służby Więziennej w Olsztynie
3. Izba Administracji Skarbowej w Olsztynie
Ks. dr Marian Midura - Kapelan KAS, Krajowy Duszpasterz Kierowców

W dniu 24 sierpnia 2017r. o godzinie 19:59 dyżurny stanowiska kierowania komendanta miejskiego przyjął zgłoszenie o pożarze fabryki mebli w Barczewskim Dworze.  Po przybyciu na miejsce zdarzenia stwierdzono, że pali się jedna z hal produkcyjnych fabryki mebli w kompleksie budynków. Pożar rozwinięty, kilkumetrowe płomienie widoczne były na dachu budynku objętego pożarem.  Do obiektu przyległy był budynek administracyjny a w bezpośredniej bliskości zlokalizowany był magazyn wyrobów gotowych oraz stolarnia. 

Po przybyciu sił pierwszego rzutu działania straży skupione były na obronie przyległych i połączonych z halą produkcyjną tj.  budynku biurowego , stolarni, hali montażu oraz poszczególnych łączników. Po zabezpieczeniu miejsca zdarzenia polegającego między innymi na współpracy z ochroną obiektu w celu odłączeniu prądu, podano 2 prądy wody w obronie na budynek hali produkcyjnej i budynek biurowy.  Sukcesywnie w miarę dojazdu kolejnych zastępów ratowniczych, wprowadzano kolejne prądy wody (2 na dach, 2 do środka budynku od strony północnej, 2 w natarciu w tym 1 z podnośnika od strony południowej) przechodząc do natarcia na objętą pożarem halę produkcyjną. Podejmowano także działania w obronie sąsiednich budynków. Wprowadzono 2 roty wyposażone w aparaty ODO i kamery termowizyjne do przyległych budynków, celem oceny ewentualnego zagrożenia pożarowego. W kolejnej fazie wprowadzono 2 prądy wody do wnętrza budynków sąsiadujących z palącym się budynkiem celem ich obrony. Zorganizowano zaopatrzenie wodne. Zasilanie wodne stanowiły 2 hydranty oraz zbiornik p.poż. o objętości 200 m3 oraz dowożenie z hydrantów.

Teren akcji podzielono na dwa odcinki bojowe: OB1 od strony wjazdu na teren (strona południowa), OB2 na tyłach zakładu (strona północna) oraz utworzono punkt przyjęcia  sił i środków, zorganizowano sztab akcji.

Po ograniczeniu rozprzestrzeniania się ognia do sąsiednich budynków tj. budynku biurowego i hali montażu, ich przewietrzeniu, pracownicy zakładu w asyście i z pomocą strażaków częściowo ewakuowali mienie zakładu.

W dalszej fazie prowadzonych działań, około godziny 21:30, po ugaszeniu hali objętej pożarem sprawdzano kamerami termowizyjnymi wytypowane miejsca pogorzeliska, w celu lokalizacji zarzewi ognia,  wynoszono tlące się materiały i dogaszano je.

Podczas działań jeden z ratowników OSP  źle się poczuł, pod wpływem zmęczenia i odwodnienia. Ratownikowi udzielono kwalifikowanej pierwszej pomocy a następnie przekazano dla zadysponowanego ZRM. Ratownik pozostał na miejscu działań. Przybyły na miejsce ZRM udzielił także pomocy jednemu z pracowników zakładu, który po ocenie medycznej także pozostał na miejscu.

Na potrzeby zachowania ciągłości działań, Burmistrz Miasta i Gminy Barczewo zapewnił wyżywienie. W odwodzie w Olsztynie pozostawały jednostki OSP Olsztyn Gutkowo, OSP Kieźliny a w punkcie koncentracji  w KP PSP Szczytno zastępy OSP Jedwabno, OSP Wielbark, OSP Świętajno.    

Trwa szacowanie strat. W działaniach, które trwały 7 godzin 56 minut uczestniczyły 32 zastępy ratownicze w tym 23 Ochotniczych Straży Pożarnych i 156 ratowników.

Opracował mł.bryg. Sławomir Filipowicz

Podziękowania

Składam wyrazy serdecznego podziękowania strażakom Ochotniczych Straży Pożarnych z OSP Barczewo, OSP Bartołty Wielkie ,OSP Biskupiec, OSP Dobre Miasto,  OSP Jonkowo , OSP Jeziorany, OSP Kieźliny, OSP Klebark Wielki, OSP Kobułty, OSP Olsztyn Gutkowo , OSP Olsztynek, OSP Purda, OSP Stawiguda za zaangażowanie, bardzo dobrą współpracę, zrozumienie i wsparcie, dzięki któremu można było ograniczyć straty popożarowe. 

Dziękuję także władzom samorządowym Miasta i Gminy Barczewo za pomoc w zabezpieczeniu logistycznym prowadzonych działań, co zawsze jest dużym wsparciem i ma znaczący wpływ na przebieg prowadzonych czynności ratowniczych.

Słowa podziękowania kieruję także do pracowników firmy, za czynny udział w ewakuacji mienia a także duże wsparcie w bieżącej pracy sztabu akcji.

/-/ bryg. Andrzej Górzyński

Komendant Miejski

Państwowej Straży Pożarnej

w Olsztynie  

Zawiadamiam, że w dniu 15 sierpnia 2017r. zmarł mł.kpt. w st.spocz. Stanisław Jastrzębski. Uroczystości pogrzebowe odbędą się w dniu 18 sierpnia 2017r. według następującego porządku:


- godz. 13:30 - wyprowadzenie w Kaplicy przy ul. Mariańskiej w Olsztynie,

- godz. 15:00 Msza w Kościele pw. Świętego Franciszka z Asyżu w Olsztynie (Kortowo)
ul. Dybowskiego 2,


- po Mszy Świętej dalsza część uroczystości pogrzebowych na Cmentarzu Komunalnym w Olsztynie
ul. Poprzeczna.


mł.kpt. w st.spocz. Stanisław Jastrzębski pełnił służbę w Wydziale Kwatermistrzowsko-Technicznym KM PSP w Olsztynie. Wcześniej także w Komendzie Wojewódzkiej Państwowej Straży Pożarnej
w Olsztynie. W dniu 31 lipca 2004 roku po ponad 40 latach pracy i służby odszedł na zasłużone zaopatrzenie emerytalne.


W imieniu strażaków i pracowników cywilnych pełniących służbę i pracujących
w Komendzie Miejskiej PSP w Olsztynie,  Rodzinie zmarłego i wszystkim bliskim składam kondolencje i szczere wyrazy współczucia.


                                                                                                                             /-/ bryg. Andrzej Górzyński 

         Komendant Miejski

Państwowej Straży Pożarnej

             w Olsztynie

Bezpieczniej w wakacje

W dniu 12 sierpnia 2017r. wspólnie z pracownikami olsztyńskich kolei a także strażakami Komendy Wojewódzkiej Państwowej Straży Pożarnej w Olsztynie, gościliśmy na dworcu głównym w Olsztynie.

W ramach promocji bezpiecznych zachowań oraz promocji służby, rozmawialiśmy i aktywizowaliśmy do wspólnych ćwiczeń podróżnych, którym przybliżaliśmy zasady postępowania w ramach pomocy przedmedycznej, zachowania podczas pożaru, czy ekspozycji tlenku węgla. Wspólnie z przedstawicielem Polskich Kolei Państwowych rozdawaliśmy ulotki opisujące negatywne oddziaływanie tlenku węgla.

Dzieciom proponowaliśmy rozwiązywanie rebusów o tematyce pożarniczej, promujących bezpieczne zachowania a także promujących naszą formację mundurową. Lekcja dydaktyczna była okazją do wspólnych prac plastycznych oraz testu z umiejętności bezpiecznych zachowań dzieci w sytuacjach mogących się przydarzyć w okresie wakacyjnych podróży.

Biorących udział nagradzaliśmy wycinankami, ulotkami o tematyce pożarniczej promującymi bezpieczeństwo.      

Opracował:

mł.bryg. Sławomir Filipowicz 

30.07. br. na terenie JRG w Biskupcu odbył się egzamin podsumowujące szkolenie z zakresu ratownictwa technicznego dla strażaków ratowników OSP powiatu olsztyńskiego.
Celem szkolenia z zakresu ratownictwa technicznego było nabycie umiejętności przez strażaków ratowników OSP do prowadzenia czynności ratowniczych w czasie zdarzeń na drogach. W ww. szkoleniu udział wzięło 13 druhów OSP z gmin: Biskupiec, Jeziorany i Kolno.
Wszystkim, którzy ukończyli szkolenia gratulujemy i życzymy powodzenia podczas realizacji czynności ratowniczo – gaśniczych.

W dniach 12.05 – 30.06. br.  Zespół Inspekcyjny z  KM PSP w Olsztynie przeprowadził inspekcję gotowości operacyjnej jednostek OSP powiatu olsztyńskiego. Kontrolą przeprowadzono w 58 jednostkach OSP, w tym 24 w KSRG. Do elementów podlegających ocenie należały: gotowość pojazdów, sprzętu silnikowego, ratowniczego i łączności, gotowość operacyjna ratowników ( uprawnienia w zakresie kwalifikacji ratowniczych, wyposażenie w odzież specjalna oraz środki ochrony indywidualnej), alarmowanie, dokumentacja operacyjna oraz ćwiczenie bojowe. 

W dniu 29.06.2017 roku  Specjalistyczna Grupa Ratownictwa Wodno – Nurkowego(SGRWN) Olsztyn  uczestniczyła w ćwiczeniach zorganizowanych przez Komendę Powiatową PSP w Działdowie w Lidzbarku na plaży miejskiej nad jeziorem Lidzbarski. W ćwiczeniach udział brały JRG Działdowo, OSP Lidzbark, OSP Kiełpino, OSP Rybno oraz WOPR Lidzbark. Wspólne manewry miały na celu zgranie i zintegrowanie  sił ratowniczych KSRG powiatu działdowskiego podczas  działań podstawowych i specjalistycznych na wodzie z SGRWN Olsztyn. Przećwiczono zagadnienia ratownictwa podstawowego na wodzie, tj. na powierzchni, przez siły ratownicze powiatu działdowskiego i ratownictwa specjalistycznego, czyli podwodnego przez SGRWN Olsztyn z pomocą sił powiatowych. Ratownicy z SGRWN Olsztyn prezentowali możliwości wykorzystania nurków PSP oraz sytemu sonarowego przy poszukiwaniu osób zaginionych spod powierzchnią wody.

W dniu 3 lipca 2017r. w sali konferencyjnej Komendy Miejskiej PSP w Olsztynie odbyło się ślubowanie czterech strażaków nowoprzyjętych do służby w Państwowej Straży Pożarnej.

Rotę ślubowania, zgodnie z treścią art. 30 ust. 1 Ustawy o PSP złożył:

str. Karbowski Paweł                     – przyjęty do służby w JRG-1 w Olsztynie,

str. Kuzia Mateusz                          – przyjęty do służby w JRG-1 w Olsztynie,

str. Górski Mateusz                       – przyjęty do służby w JRG-1 w Olsztynie,

str. Wysocki Rafał                           – przyjęty do służby w JRG-1 w Olsztynie.

Ślubowanie przyjął Komendant Miejski Państwowej Straży Pożarnej w Olsztynie bryg. Andrzej Górzyński. W uroczystości uczestniczył zastępca komendanta miejskiego st.bryg. Andrzej Olszewik.

Uroczystość ślubowania poprowadził dowódca JRG-1 w Olsztynie mł.bryg. Jarosław Przybułowski.

Podczas uroczystości poczet sztandarowy Komendy Miejskiej PSP w Olsztynie tworzyli:

mł.ogn. Dawid Kamiński – dowódca pocztu, asp. Michał Paszkowski – sztandarowy, mł.ogn. Mariusz Kiżło – asysta pocztu.

Opracował

mł.bryg. Sławomir Filipowicz 

  

STATYSTYKA 2017

ILOŚĆ ZDARZEŃ W LATACH 2010 - 2016

O nas

  • Teren działania Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Olsztynie obejmuje obszar dwóch powiatów tj.: powiatu grodzkiego (miasto Olsztyn) i ziemskiego, w skład którego wchodzi 12 gmin.

    Czytaj dalej...

Biuletyn

Zapisz się aby być na bieżąco