18 lutego 2018 roku, w Gdyni strażacy Państwowej Straży Pożarnej zainaugurowali rywalizację w Pucharze Polski w Biegach o Puchar Komendanta Głównego PSP. VII Pomorski Bieg Strażaków, rozegrany w ramach Biegu Urodzinowego, był pierwszym z sześciu biegów, zaliczanych do tej klasyfikacji.

W zmaganiach z okazji urodzin Gdyni, których symboliczna data przypada 10 lutego, wzięło udział aż 3339 biegaczy. Do mety, po przebiegnięciu atestowanej trasy o długości 10 km, dobiegła rekordowa liczba 112 strażaków.

Start i meta biegu zostały ulokowane w pobliżu kompleksu sportowego Gdyńskiego Centrum Sportu, a trasa poprowadzona ulicami Gdyni. Pomimo dość niskiej temperatury, która oscylowała w granicach 1-2 stopni Celsjusza oraz stosunkowo wczesnej pory dnia, wzdłuż trasy zawodów ustawiło się wielu mieszkańców Gdyni, którzy gorąco dopingowali biegnących.

Mimo początku sezonu, strażacy osiągnęli bardzo wysokie wyniki, bijąc niejednokrotnie swoje rekordy życiowe. Najlepszym wśród strażaków okazał się Damian Pieterczyk (KM PSP Olsztyn), który z wyśmienitym czasem 30:33 zajął 6 miejsce w klasyfikacji generalnej biegu. Drugim strażakiem, który tego dnia przekroczył linię mety był Andrzej Szpunar (KM PSP Rzeszów), osiągając czas 32:57. Trzecie miejsce na podium klasyfikacji generalnej mężczyzn uzupełnił Bartłomiej Przedwojewski (KM PSP Wrocław), z czasem 33:13. Wśród kobiet najlepszą okazała się Aleksandra Dettlaff (KP PSP Puck), wyprzedzając Dagmarę Kaczmarek (KM PSP Katowice) oraz Annę Bartyzel (KM PSP Gdynia).

Okolicznościowe puchary, dyplomy i upominki wręczali: st. bryg. Piotr Socha – zastępca pomorskiego komendanta wojewódzkiego PSP, mł. bryg. Szymon Ławecki – przedstawiciel Biura Szkolenia KG PSP oraz kpt. Marcin Nowak – komendant miejski PSP w Gdyni.

Opracowanie: mł. bryg. Szymon Ławecki, Biuro Szkolenia KG PSP

Zdjęcia: Piotr Jereczek oraz www.dziennikbaltycki.pl

W dniu 19 lutego 2018r. doszło do pożaru budynku wielorodzinnego w miejscowości Wigwałd gmina Olsztynek. Dyżurny operacyjny Stanowiska Kierowania Komendanta Miejskiego PSP w Olsztynie informację o pożarze przyjął o godzinie 1:45. Po przybyciu na miejsce zdarzenia i dokonaniu rozpoznania stwierdzono, że pożarem objęty jest cały dach budynku mieszkalnego, w tym  konstrukcja dachu, łącznie z kondygnacją poddasza.

Budynek mieszkalny jednokondygnacyjny z użytkowym poddaszem, murowany o wymiarach 20x10x8m kryty dachówką, strop i dach drewniany. Z informacji uzyskanych na miejscu zdarzenia  10-cioro mieszkańców w tym dwoje dzieci bezpiecznie opuściło budynek.

Po zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, podano pięć prądów wody w natarciu. W tym celu operowano z drabin przenośnych i samochodowego podnośnika hydraulicznego. Jeden prąd wody podano bezpośrednio do wnętrza budynku. Ewakuowano mienie z części budynku. Dokonano rozbiórki spalonej części dachu oraz nadpalonych części stropu. Dokładnie przeszukano pogorzelisko, wykorzystując kamerę termowizyjną do lokalizacji źródeł ognia. Zaopatrzenie wodne na potrzeby zachowania ciągłości działań stanowiła lokalna sieć hydrantowa. Żadna z osób ewakuowanych nie wymagała pomocy medycznej. W działaniach trwających 5 godzin 44 minuty brało udział 10 zastępów i 42 strażaków ratowników. Siłę bojową stanowiły 4 zastępy Państwowej Straży Pożarnej oraz 4 z OSP Olsztynek, 1 z OSP Waplewo, 1 z OSP Mańki. W wyniku pożaru spaleniu uległ całkowicie dach budynku. Na miejsce zdarzenia przybyli przedstawiciele Urzędu Gminy w Olsztynku.

Opracowanie: mł.bryg. Jarosław Przybułowski, mł.bryg. Sławomir Filipowicz

W dniu 14 lutego 2018r kilka minut po godzinie 14:00 na terenie przebudowy ulicy Żurawiej w Olsztynie doszło do uwięzienia mężczyzny w wykopie.

Po  przybyciu na miejsce zdarzenia i przeprowadzeniu rozpoznania stwierdzono, że w wykopie o wymiarach 5 m x 10 m na głębokości ok. 6-7 m, znajduje się uwięziony 34 letni mężczyzna. Poszkodowany przytomny, przysypany do połowy ciała osuniętą ziemią.

Po zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, wprowadzono do wykopu dwóch ratowników. Dokonali oni oceny stanu zdrowia poszkodowanego i udzielili kwalifikowanej pierwszej pomocy poszkodowanemu. Następnie wprowadzono kolejnych dwóch ratowników  celem uwolnienia mężczyzny. Odkopano zgromadzone wokół poszkodowanego masy ziemi przy pomocy podręcznego sprzętu burzącego – sztychówek i łopat. Następnie ewakuowano poszkodowanego na zewnątrz wykopu, przy pomocy noszy oraz lin ratowniczych. Po przebadaniu przez Zespół Ratownictwa Medycznego, z podejrzeniem urazu kończyn dolnych, poszkodowany został odwieziony do Szpitalnego Oddziału Ratunkowego.

Podczas prowadzonych działań ratowniczych ściany wykopu były zabezpieczone wcześniej ustawionymi szalunkami (szalunki ustawione przez firmę budowlaną podczas wykonywania prac)  oraz dodatkowo, część wykopu, w miejscu gdzie uwięziony był poszkodowany, zabezpieczono łyżką oraz ramieniem koparki. Na polecenie Kierującego Działaniem Ratowniczym ograniczono dostęp do miejsca zdarzenia, celem zabezpieczenia krawędzi wykopu przed spowodowaniem przypadkowego osunięcia ziemi, prowadzono stałą obserwację ścian wykopu, wycięto w pobliskim lesie osiem drzew do wykonania belek i zabezpieczenia ścian wykopu.

W działaniach brało udział 14 strażaków. Pierwsi na miejsce zdarzenia dojechali strażacy z OSP Olsztyn-Gutkowo. Czas trwania akcji to godzina i 17 minut.

na podstawie danych operacyjnych

mł.bryg. Sławomir Filipowicz

Strażacka wyprawa Elbrus Trawers 2018, to kolejne przedsięwzięcie podjęte przez trzech strażaków z Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej  w Olsztynie:

st.asp. Łukasz Prot dowódca zastępu, ratownik wysokościowy pełniący służbę w Jednostce Ratowniczo-Gaśniczej nr 2,

asp. Michał Paszkowski dowódca zastępu, ratownik Specjalistycznej Grupy Ratownictwa Chemicznego z Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej nr 1,

mł.asp. Paweł Zapadka starszy specjalista ratownik, ratownik wysokościowy, ratownik medyczny pełni służbę w Jednostce Ratowniczo-Gaśniczej nr 2.

3

W roku 2017 zespół w tym samym składzie, również zimą, zdobył szczyt Kazbek mierzący 5033 m n.p.m. znajdujący się w paśmie Kaukazu na terytorium Gruzji. Zdobycie szczytu Kazbek 5033 m n.p.m. nastąpiło w dniu 25 lutego 2017r. o godz. 12:30 – przebyta droga 60% nachylenia stoku, temp. minus 250C, wiatr ok. 35 km/h, temp. odczuwalna  minus 350C.

Tegoroczna wyprawa zakłada, że strażacy KM PSP w Olsztynie zdobędą zimą, podczas jednego podejścia, dwa wierzchołki góry Elbrus mierzącej ponad 5600 m n.p.m. znajdującej się w tym samym paśmie górskim na terytorium Federacji Rosyjskiej.

Po raz kolejny honorowym patronatem wyprawę objęli

Pan Artur Chojecki, Wojewoda Warmińsko-Mazurski,

generał brygadier Leszek Suski, Komendant Główny Państwowej Straży Pożarnej.

Eksploracja górska to dla strażaków nie tylko wyzwanie i chęć sprawdzenia się w ekstremalnych warunkach, ale przede wszystkim możliwość pozyskania trakcie wyprawy umiejętności praktycznych, doświadczenia ratowniczego i pracy w zespole, które wykorzystają  podczas  dalszej  służby w Państwowej Straży Pożarnej, w ramach realizacji działań ratowniczo-gaśniczych i szkoleń doskonalących.

Poza służbą strażacy czynnie wspierają działalność Ochotniczej Straży Pożarnej OSP Olsztyn-Gutkowo.

Wyprawa Elbrus Trawers 2018 odbędzie się w terminie od 15 lutego 2018r do 03 marca 2018r.

Bardziej szczegółowy, planowany terminarz wyprawy Elbrus Trawers 2018 zawarty poniżej.

Dzień 1 Azau (miejscowość ok.2400 m n.p.m.)- Garabashi Point ok. 3800 m n.p.m.;

Dzień 2-3 Garabashi- Priut 11 (ruiny schroniska ok. 4200 m n.p.m.)

Dzień 4-5 Priut 11 - Skały Pastuchowa (ok. 4700 m n.p.m.)

Dzień 6-7 Skały Pastuchowa – Obóz szturmowy (ok. 5000 m n.p.m.)

Dzień 8-10 Obóz - Wierzchołki (5642, 5621 m n.p.m.) - Obóz

Dzień 11 Obóz - Zejście

Zmagania strażaków można obserwować także na stronie https://sites.google.com/zosprp.org.pl/eksepdycjazimowakaukaz/

mł.asp. Paweł Zapadka

mł.bryg. Sławomir Filipowicz 

W dniu 01 lutego 2018r. w sali konferencyjnej Komendy Miejskiej PSP w Olsztynie odbyło się ślubowanie ośmiu strażaków nowo przyjętych do służby w JRG-1 w Komendzie Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Olsztynie. Od 1 stycznia 2018 roku w KM PSP w Olsztynie został zwiększony o 14 limit etatów mundurowych w JRG1 w Olsztynie, system zmianowy, strażak podziału bojowego.

Rotę ślubowania, zgodnie z treścią art. 30 ust. 1 Ustawy o PSP złożył:

 

str. Andrzejczak Jakub,                  

str. Banaszek Mateusz,                  

str. Dąbrowski Paweł Piotr,                         

str. Kopeć Michał,

str. Nowakowski Przemysław,

str. Pisarski Tomasz,

str. Turulski Paweł,

str. Wasilewski Michał.           

       

Ślubowanie przyjął Komendant Miejski Państwowej Straży Pożarnej w Olsztynie bryg. Andrzej Górzyński. Uroczystość ślubowania poprowadził dowódca JRG-1 w Olsztynie mł.bryg. Jarosław Przybułowski. Podczas uroczystości poczet sztandarowy Komendy Miejskiej PSP w Olsztynie tworzyli:

asp. Michał Turulski  – dowódca pocztu, asp. Michał Paszkowski – sztandarowy, mł.ogn. Dawid Kamiński – asysta pocztu.

W trakcie uroczystości strażakom towarzyszyli najbliżsi.

Opracował

mł.bryg. Sławomir Filipowicz  

Komenda Miejska Państwowej Straży Pożarnej w Olsztynie informuje, że z dniem 1 stycznia 2018 r. weszło w życie Rozporządzenie Ministra Infrastruktury i Budownictwa z dnia 14 listopada 2017 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie (Dz.U. 2017 poz. 2285). Nowelizacja ta uwzględniała również zagadnienia dotyczące bezpieczeństwa pożarowego.

Treść aktu prawnego dostępna tu:

http://isap.sejm.gov.pl/isap.nsf/DocDetails.xsp?id=WDU20170002285

Omówienie zmian na stronie internetowej Ministerstwa Infrastruktury wraz z prezentacją obrazującą część zmian dostępna tu:

http://mib.gov.pl/2-WT2018.htm

Opracował: st. kpt. Maciej Hamerski

Bezpieczne ferie 2018

Po raz kolejny, w związku ze zbliżającymi się feriami zimowymi i zagrożeniami jakie niesie sezon zimowy i zamarznięte akweny, strażacy ratownicy Komendy Miejskiej PSP w Olsztynie, strażacy ochotnicy lokalnych jednostek OSP, wraz z olsztyńską Policją, ratownikami Państwowego Ratownictwa Medycznego oraz Wydziałem Zarządzania Kryzysowego Olsztyńskiego Starostwa, uczestniczyliśmy w organizacji festynów prewencyjno-edukacyjnych. Akcja, była okazją do rozpowszechnienia profilaktyki bezpieczeństwa i edukacji uczniów klas I-VI szkół podstawowych 6 gmin powiatu olsztyńskiego. Festyny odbyły się nad czterema jeziorami:

  • 10 stycznia 2018 r. Swobodna jezioro Limajno od godziny 10.00-12.00 (w akcji wzięło udział ok. 250 uczniów ze szkół z gminy Dobre Miasto, Dywity, Jonkowo).
  • 13 stycznia 2018 r. Tumiany jezioro Tumiańskie od godziny 10.00-12.00 (w akcji wzięło udział ok. 200 uczniów ze szkół z gminy Barczewo).
  • 15 stycznia 2018 r. Olsztynek jezioro Jemiołowo od godziny 10.00-12.00 (w akcji wzięło udział ok. 200 uczniów ze szkół z gminy Olszynek).
  • 18 stycznia 2018 r. Rukławki jezioro Dadaj od godziny 10.00-12.00 (w akcji wzięło udział ok. 250 uczniów ze szkół z gminy Biskupiec).

Mówiliśmy o konieczności zachowania szczególnej ostrożności podczas zabaw w trakcie czasu wolnego, w szczególności bezpieczeństwa na lodzie. Pokazem działań ratowniczych, w których ewakuowaliśmy osobę uwięzioną w przerębli, chcieliśmy przypomnieć, że:

  • wytrzymałość lodu jest jedynie teoretyczna i nigdy nie możemy być pewni, czy utrzyma ciężar naszego ciała (wypłukiwanie lodu poprzez podlodowe cieki wodne, pęknięcia, rozmarzliny, niezamarznięte przeręble),
  • nie wchodzimy na lód, ponadto na lodzie nie należy podawać żadnych elementów, które przy braku asekuracji z brzegu, mogą stanowić bezpośrednie zagrożenie dla życia i zdrowia osoby ratującej (np. wciągnięcie do przerębli),
  • najważniejszym elementem ratowniczym, jest jak najszybsze powiadomienie służb ratowniczych, ze wskazaniem dokładnego miejsca zdarzenia i sposobu dojazdu oraz wsparcie psychiczne osoby uwięzionej z brzegu zbiornika wodnego, do czasu przyjazdu służb, poprzez  zachowanie bezpośredniego kontaktu słownego.  

Pokazy ratownicze wykonywali ratownicy-nurkowie Specjalistycznej Grupy Ratownictwa Wodno Nurkowego Olsztyn, zorganizowanej w Jednostce Ratowniczo – Gaśniczej Nr 2 w Olsztynie. W ćwiczeniach wspomagali nas strażacy OSP Dobre Miasto, Prasility, Olsztynek, Waplewo, Barczewo, Kobułty, Bredynki, Biskupiec.

W ferie zachęcamy do korzystania ze sztucznych lodowisk, jak np. to zorganizowane na terenie Centrum Rekreacyjno-Sportowego „Ukiel” w Olsztynie.

Opracował: mł.bryg. Jarosław Ciemiński, mł.bryg. Sławomir Filipowicz

W imieniu kolegów – strażaków ze Szczytna zwracamy się o pomoc dla kolegi mł. asp. Karola Wojciechowskiego – starszego ratownika z KP PSP Szczytno.

Karol Wojciechowski ma 32 lata i w marcu 2017 roku zdiagnozowano u niego nowotwór, który okazał się złośliwym chłoniakiem, rozlanym z dużych komórek B, niestety jak się teraz okazało jest nawrotowy.  Kolega Karol przyjął już kilkanaście serii chemioterapii, jest także po przeszczepie komórek macierzystych, które miały gwarantować życie w zdrowiu na długie lata.

Niestety po dwóch miesiącach wrócił na oddział Centrum Onkologii w Warszawie i po raz kolejny jest poddawany chemioterapii.Karol ma dwójkę cudownych dzieci w wieku 3 i 6 lat oraz wspaniałą, wspierającą żonę, dzięki której się nie poddaje. Dla nich chce żyć!  Potrzebuje środków na konsultacje i nierefundowane leczenie zagraniczne. Jest strażakiem i podczas swojej ponad dziesięcioletniej służby pomagał innym osobom a teraz sam zwraca się do nas wszystkich o pomoc. Wszystkie osoby, które chciałyby pomóc Karolowi w walce z rakiem mogą wpłacać dowolne kwoty – szczegóły na poniższej stronie:

 https://skarbonka.alivia.org.pl/karol-wojciechowski

Za każdą nawet symboliczną wpłatę w imieniu Karola serdecznie dziękujemy.

Tekst: bryg. Grzegorz Rybaczyk

       Spokojnych i bezpiecznych świąt życzą minister i wiceministrowie spraw wewnętrznych i administracji oraz szefowie Policji, Państwowej Straży Pożarnej, Straży Granicznej i Biura Ochrony Rządu.
Pamiętajmy o tych, którzy są na służbie i czuwają nad naszym bezpieczeństwem - podkreśla minister Mariusz Błaszczak. Część policjantów, strażaków, funkcjonariuszy Straży Granicznej i BOR spędzi święta Bożego Narodzenia, Sylwestra i Nowy Rok na służbie. Są gotowi nieść pomoc i będą czuwać nad życiem i zdrowiem tych, którzy gromadzą się w świątyniach, odwiedzają tradycyjne szopki, odpoczywają w rodzinnej atmosferze, biesiadują, bawią się i podróżują. Wśród wielu serdeczności są też życzenia: śniegu jak confetti, nadziei, która nigdy nie gaśnie, radości, która nie zna granic, BOR-dzo pięknej choinki i samych słonecznych dni w każdym nowym kalendarzu…

zyczenia 2017 2018b

STATYSTYKA 2018

ILOŚĆ ZDARZEŃ W LATACH 2010 - 2017

O nas

  • Teren działania Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Olsztynie obejmuje obszar dwóch powiatów tj.: powiatu grodzkiego (miasto Olsztyn) i ziemskiego, w skład którego wchodzi 12 gmin.

    Czytaj dalej...

Biuletyn

Zapisz się aby być na bieżąco