W dniach 12.05 – 30.06. br.  Zespół Inspekcyjny z  KM PSP w Olsztynie przeprowadził inspekcję gotowości operacyjnej jednostek OSP powiatu olsztyńskiego. Kontrolą przeprowadzono w 58 jednostkach OSP, w tym 24 w KSRG. Do elementów podlegających ocenie należały: gotowość pojazdów, sprzętu silnikowego, ratowniczego i łączności, gotowość operacyjna ratowników ( uprawnienia w zakresie kwalifikacji ratowniczych, wyposażenie w odzież specjalna oraz środki ochrony indywidualnej), alarmowanie, dokumentacja operacyjna oraz ćwiczenie bojowe. 

W dniu 29.06.2017 roku  Specjalistyczna Grupa Ratownictwa Wodno – Nurkowego(SGRWN) Olsztyn  uczestniczyła w ćwiczeniach zorganizowanych przez Komendę Powiatową PSP w Działdowie w Lidzbarku na plaży miejskiej nad jeziorem Lidzbarski. W ćwiczeniach udział brały JRG Działdowo, OSP Lidzbark, OSP Kiełpino, OSP Rybno oraz WOPR Lidzbark. Wspólne manewry miały na celu zgranie i zintegrowanie  sił ratowniczych KSRG powiatu działdowskiego podczas  działań podstawowych i specjalistycznych na wodzie z SGRWN Olsztyn. Przećwiczono zagadnienia ratownictwa podstawowego na wodzie, tj. na powierzchni, przez siły ratownicze powiatu działdowskiego i ratownictwa specjalistycznego, czyli podwodnego przez SGRWN Olsztyn z pomocą sił powiatowych. Ratownicy z SGRWN Olsztyn prezentowali możliwości wykorzystania nurków PSP oraz sytemu sonarowego przy poszukiwaniu osób zaginionych spod powierzchnią wody.

W dniu 3 lipca 2017r. w sali konferencyjnej Komendy Miejskiej PSP w Olsztynie odbyło się ślubowanie czterech strażaków nowoprzyjętych do służby w Państwowej Straży Pożarnej.

Rotę ślubowania, zgodnie z treścią art. 30 ust. 1 Ustawy o PSP złożył:

str. Karbowski Paweł                     – przyjęty do służby w JRG-1 w Olsztynie,

str. Kuzia Mateusz                          – przyjęty do służby w JRG-1 w Olsztynie,

str. Górski Mateusz                       – przyjęty do służby w JRG-1 w Olsztynie,

str. Wysocki Rafał                           – przyjęty do służby w JRG-1 w Olsztynie.

Ślubowanie przyjął Komendant Miejski Państwowej Straży Pożarnej w Olsztynie bryg. Andrzej Górzyński. W uroczystości uczestniczył zastępca komendanta miejskiego st.bryg. Andrzej Olszewik.

Uroczystość ślubowania poprowadził dowódca JRG-1 w Olsztynie mł.bryg. Jarosław Przybułowski.

Podczas uroczystości poczet sztandarowy Komendy Miejskiej PSP w Olsztynie tworzyli:

mł.ogn. Dawid Kamiński – dowódca pocztu, asp. Michał Paszkowski – sztandarowy, mł.ogn. Mariusz Kiżło – asysta pocztu.

Opracował

mł.bryg. Sławomir Filipowicz 

  

Koleżanki i Koledzy! Straciliśmy podczas służby w Białymstoku dwóch odważnych strażaków. Osierocili oni dwójkę małych dzieci. Fundacja Dorastaj z Nami prowadzi zbiórkę na rzecz ich rodzin. Darowiznę można przekazać poprzez stronę internetową Fundacji lub bezpośrednio wpłacając na konto nr: 29 1030 1508 0000 0008 1545 4006 z dopiskiem „Białystok”. Dziękujemy za każdą wpłatę.

W dniu 01 czerwca 2017r w Jednostce Ratowniczo – Gaśniczej nr 1 w Olsztynie odbył się uroczysty apel z okazji powierzenia obowiązków na stanowisku Zastępcy Komendanta Miejskiego Państwowej Straży Pożarnej w Olsztynie. 

Decyzję nr 51.2017 st.bryg. Andrzejowi Olszewikowi, wręczył Warmińsko – Mazurski Komendant Wojewódzki Państwowej Straży Pożarnej st.bryg. Mirosław Hołubowicz.
Zastępca Komendanta Miejskiego będzie nadzorował bieżącą działalność operacyjną Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Olsztynie, w tym Wydział Operacyjno Szkoleniowy i trzy Jednostki Ratowniczo – Gaśnicze.
Gratulacje, w związku z powierzeniem obowiązków nowemu zastępcy złożyli:
st.bryg. Mirosław Hołubowicz - Warmińsko Mazurski Komendant Wojewódzki PSP,
bryg. Michał Kamieniecki – Zastępca ds. operacyjnych Warmińsko Mazurskiego Komendanta Wojewódzkiego PSP,
bryg. Andrzej Górzyński – Komendant Miejski Państwowej Straży Pożarnej w Olsztynie.

st.bryg. Andrzej Olszewik od 1 czerwca 2017r. zastąpił na tym stanowisku st.bryg. Marka Eljasiaka, który po 33 latach służby, z dniem 31 maja 2017r. odszedł na zasłużone zaopatrzenie emerytalne.


Opracował: mł.bryg. Sławomir Filipowicz

Wypadek na DK 51 Tomaszkowo

W dniu 30 maja 2017r. o godzinie 12:15 dyżurny Stanowiska Kierowania Komendanta Miejskiego PSP w Olsztynie przyjął zgłoszenie o wypadku samochodu ciężarowego z Busem na drodze krajowej 51 w okolicy miejscowości Tomaszkowo – Gmina Stawiguda.

Na miejsce skierowano 3 zastępy ratownicze z Jednostki Ratowniczo – Gaśniczej Nr 1 w Olsztynie, także zastęp OSP Stawiguda i OSP Bartąg. Po rozpoznaniu miejsca zdarzenia kierujący działaniem ratowniczym potwierdził zakleszczenie w samochodzie ciężarowym mężczyzny kierującego pojazdem Kierowca samochodu Bus z pasażerem przytomni przebywali poza pojazdem. Działania ratownicze przybyłych zastępów w pierwszej fazie polegały na uwolnieniu zakleszczonego mężczyzny.

W tym celu wykonano:

- stabilizację przewróconego pojazdu ciężarowego MAN przy użyciu wyciągarki samochodowej,

- wykonaniu dostępu do uwięzionego kierowcy w samochodzie ciężarowym MAN przy użyciu narzędzi hydraulicznych oraz podręcznego sprzętu burzącego,

- na polecenie lekarza, wydobyciu i transporcie poszkodowanego do karetki Państwowego Ratownictwa Medycznego.

Po przebadaniu i zaopatrzeniu, poszkodowany z samochodu ciężarowego został przewieziony do jednego z olsztyńskich szpitali. W trakcie prowadzonych działań ratowniczych DK 51 na tym odcinku była częściowo, zablokowana – wyznaczony był ruch wahadłowy.

O godzinie 14:13 ostatnie zastępy powróciły do macierzystych jednostek. 

Opracował mł.bryg. Sławomir Filipowicz 

28.05. br. na terenie JRG 2 odbył się egzamin podsumowujący szkolenie dla kierowców-konserwatorów sprzętu ratowniczego OSP

 Celem szkolenia było przygotowanie kierowców-konserwatorów do wykonywania zadań operatora sprzętu, do obsługi samochodów pożarniczych oraz urządzeń z silnikami spalinowymi, stanowiącymi wyposażenie  OSP, a także do konserwacji i drobnych napraw mających na celu utrzymanie pełnej sprawności sprzętu ratowniczego OSP.

Wszystkim, którzy ukończyli szkolenie gratulujemy i  życzymy powodzenia podczas realizacji czynności ratowniczo – gaśniczych.

W dniu 20 maja 2017r w Jednostce Ratowniczo – Gaśniczej nr 1 w Olsztynie odbył się uroczysty apel z okazji Dnia Strażaka. Medale, odznaczenia, awanse na wyższe stopnie służbowe, nagrody i wyróżnienia otrzymali strażacy pełniący służbę w Komendzie Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Olsztynie.

Postanowieniem z dnia 27 kwietnia 2017r. Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Srebrny Medal za Długoletnią Służbę otrzymał:

 1. bryg. Sergiusz DŁUSKI,
 2. asp. sztab. Mariusz DOWGIAŁŁO,
 3. asp.sztab. Sebastian WAŁDOCH,

Postanowieniem z dnia 27 kwietnia 2017r. Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Brązowy Medal za Długoletnią Służbę otrzymał:

 1. mł.ogn. Jarosław KUCZYŃSKI.

Wręczenie odznaczeń nastąpiło w dniu 14 maja podczas Wojewódzkich Obchodów Dnia Strażaka w Olsztynie 

Postanowieniem nr 8/OP/2017 z dnia 26 kwietnia 2017r. Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji, Brązową Odznakę Zasłużony dla Ochrony Przeciwpożarowej otrzymali:

 1. kpt. Andrzej GREIFENBERG,
 2. asp. sztab. Tomasz PUŹNIEWSKI,
 3. dh Gerhard KRYKS.

Wręczenie odznaczeń nastąpiło w dniu 14 maja podczas Wojewódzkich Obchodów Dnia Strażaka w Olsztynie

Postanowieniem nr 8/OP/2017 z dnia 26 kwietnia 2017r. Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji, Brązową Odznakę Zasłużony dla Ochrony Przeciwpożarowej otrzymali:

 1. mł. bryg. Jarosław CIEMIŃSKI,
 2. asp. sztab. Andrzej LEŚNIEWSKI,
 3. st. asp. Jan SOCHA,
 4. asp. Piotr ROCHOWICZ,
 5. asp. Mirosław RADOMSKI
 6. asp. Adam WALKOWIAK.

Uchwałą Prezydium Zarządu Oddziału Wojewódzkiego województwa warmińsko –mazurskiego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 6 marca 2017r.

Złoty Medal za Zasługi dla Pożarnictwa otrzymał:

 1. st. kpt. Łukasz JASIŃSKI,
 2. asp. Piotr ROCHOWICZ,
 3. st. ogn. Dariusz LEWANDOWSKI.

Uchwałą Prezydium Zarządu Oddziału Wojewódzkiego województwa warmińsko –mazurskiego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 6 marca 2017r.

Srebrny Medal Za Zasługi Dla Pożarnictwa, otrzymali:

 1. st. asp. Robert OSENKOWSKI,
 2. st. asp. Łukasz PROT,
 3. st. asp. Tomasz WOLIŃSKI,
 4. ogn. Przemysław KAMIŃSKI,
 5. ogn. Remigiusz KŁÓDKA,
 6. ogn. Krzysztof TUNKIEWICZ,
 7. mł. ogn. Krystian BAUMANN,
 8. mł. ogn. Mariusz KRAWCZYK
 9. st. sekc. Marcin NIEDZIELSKI,
 10. Pan Jerzy ROMAN - Dyrektor Zarządu Dróg Zieleni i Transportu w Olsztynie.

Uchwałą Prezydium Zarządu Oddziału Wojewódzkiego województwa warmińsko –mazurskiego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 6 marca 2017r.

Brązowy Medal Za Zasługi Dla Pożarnictwa, otrzymali:

 1. mł. bryg. Krzysztof MIERZEJEWSKI,
 2. mł. kpt. Adam RYBICKI,
 3. asp. Michał PASZKOWSKI,
 4. asp. Artur SERAFIN,
 5. asp. Michał TURULSKI,
 6. mł. ogn. Michał GĄSIOREK,
 7. mł. ogn. Krzysztof KALINOWSKI,
 8. mł. ogn. Janusz LATEK,
 9. st. sekc. Wojciech PIOTROWSKI,
 10. st. sekc. Rafał ŚWIDERSKI.

Rozkazem Personalnym z dnia 28 kwietnia 2017r. Ministra Spraw Wewnętrznych       i Administracji stopień brygadiera otrzymał:

 • mł. bryg. Sergiusz DŁUSKI,

Rozkazem Personalnym z dnia 28 kwietnia 2017r. Ministra Spraw Wewnętrznych          i Administracji stopień młodszego brygadiera otrzymał:

 • st. kpt. Jarosław CIEMIŃSKI,

Rozkazem Personalnym z dnia 28 kwietnia 2017r. Ministra Spraw Wewnętrznych          i Administracji stopień kapitana otrzymał:

 1. mł. kpt. Maciej HASSMAN,
 2. mł. kpt. Marcin ZALEWSKI.

Rozkazem Personalnym z dnia 19 kwietnia 2017r. Komendanta Głównego Państwowej Straży Pożarnej stopień aspiranta sztabowego otrzymał:

 1. st. asp. Andrzej LEŚNIEWSKI,

Rozkazem Personalnym z dnia 19 kwietnia 2017r. Komendanta Głównego Państwowej Straży Pożarnej stopień starszego aspiranta otrzymał:

 1. asp. Jan SZCZYPIŃSKI,
 2. asp. Dariusz TRZCIŃSKI.

Rozkazem Personalnym z dnia 19 kwietnia 2017r. Komendanta Głównego Państwowej Straży Pożarnej stopień aspiranta otrzymał:

 1. mł. asp. Kamil MICHAŁOWSKI,
 2. mł. asp. Krzysztof PARFINOWICZ,
 3. mł. asp. Sebastian PIECHOWSKI,
 4. mł. asp. Adam WALKOWIAK,
 5. mł. asp. Michał TURULSKI.

Rozkazem Personalnym nr 6.2017 z dnia 14 kwietnia 2017r. Warmińsko - Mazurskiego Komendanta Wojewódzkiego Państwowej Straży Pożarnej, stopień

starszego ogniomistrza otrzymał:

 1. ogn. Grzegorz BANASZEK,
 2. ogn. Dariusz LEWANDOWSKI,

Rozkazem Personalnym nr 6.2017 z dnia 14 kwietnia 2017r. Warmińsko - Mazurskiego Komendanta Wojewódzkiego Państwowej Straży Pożarnej, stopień

ogniomistrza otrzymał:

 1. mł. ogn. Łukasz ALANCEWICZ,
 2. mł. ogn. Tomasz BAUMANN,
 3. mł. ogn. Marcin FLORCZAK,
 4. mł. ogn. Sławomir GRYNKO,
 5. mł. ogn. Przemysław KAMIŃSKI,
 6. mł. ogn. Leszek KOŁAKOWSKI,
 7. mł. ogn. Michał KOŃPA,
 8. mł. ogn. Marcin KRÓL,
 9. mł. ogn. Jarosław KUCZYŃSKI,
 10. mł. ogn. Przemysław PAWELEC,
 11. mł. ogn. Arkadiusz PLEZIA,

Rozkazem Personalnym nr 6.2017 z dnia 14 kwietnia 2017r. Warmińsko - Mazurskiego Komendanta Wojewódzkiego Państwowej Straży Pożarnej, stopień

młodszego ogniomistrza otrzymał:

 1. st. sekc. Krystian BAUMANN,
 2. st. sekc. Waldemar BRZEZIŃSKI,
 3. st. sekc. Michał GĄSIOREK,
 4. st. sekc. Łukasz IWANOWSKI,
 5. st. sekc. Marek KALINOWSKI,
 6. st. sekc. Mariusz KIŻŁO,
 7. st. sekc. Wojciech KŁODAWSKI,
 8. st. sekc. Łukasz KUROWSKI,
 9. st. sekc. Maciej MOSZCZYŃSKI,
 10. st. sekc. Grzegorz NOWAK,
 11. st. sekc. Adam PIETRUSZKA,
 12. st. sekc. Arkadiusz ŻEBROWSKI.

Rozkazami Personalnymi nr 6 i 7.2017 z dnia 14 kwietnia 2017r. Warmińsko - Mazurskiego Komendanta Wojewódzkiego Państwowej Straży Pożarnej, stopień

starszego sekcyjnego otrzymał:

 1. Piotr ACHRAMOWICZ,
 2. Sebastian BITNER,
 3. Paweł GROMELSKI,
 4. Jan LIPKA,
 5. Paweł MATUSIAK,
 6. Paweł ORŁOWSKI,
 7. Wojciech SARNACKI,
 8. Piotr ARCHUTOWSKI,
 9. Marcin NIEDZIELSKI,
 10. Michał PAWLUS,
 11. Marcin SZATKOWSKI,
 12. Piotr SZCZYPIŃSKI,
 13. Rafał ŚWIDERSKI,
 14. Arkadiusz WYSOCKI,
 15. Tomasz ZALEWSKI.

Rozkazem Personalnym nr 9.2017 z dnia 14 kwietnia 2017r. Warmińsko - Mazurskiego Komendanta Wojewódzkiego Państwowej Straży Pożarnej, stopień

sekcyjnego otrzymał:

 1. str. Kamil WIECZOREK.

Dyplom Komendanta Głównego Państwowej Straży Pożarnej za szczególne osiągnięcia w służbie otrzymuje

 1. asp. sztab. Tomasz PUŹNIEWSKI,

Wręczenie wyróżnienia nastąpiło w dniu 14 maja podczas Wojewódzkich Obchodów Dnia Strażaka w Olsztynie

Decyzjami Warmińsko – Mazurskiego Komendanta Wojewódzkiego PSP w Olsztynie  nagrodami pieniężnymi wyróżnieni zostali:

 1. asp. Piotr ROCHOWICZ,
 2. ogn. Marek KUREK,
 3. st. sekc. Paweł MATUSIAK.

Za bohaterską postawę, dzięki której uratowano życie druhowi z Ochotniczej Straży Pożarnej w Bartągu, dyplomy Warmińsko-Mazurskiego Komendanta Wojewódzkiego Państwowej Straży Pożarnej w Olsztynie otrzymali:

 • 1. mł. asp. Rafał Rybicki,
 • 2. mł. ogn. Przemysław Pawelec,
 • 3. mł. ogn. Łukasz Trzeciak,
 • 4. dh Łukasz Dąbkowski OSP Bartąg.

Wręczenie wyróżnienia nastąpiło w dniu 14 maja podczas Wojewódzkich Obchodów Dnia Strażaka w Olsztynie

Zastępca Warmińsko – Mazurskiego Komendanta Wojewódzkiego PSP w Olsztynie bryg. Michał Kamieniecki, Wiceprezydent Olsztyna Ryszard Kuć oraz Komendant Miejski PSP w Olsztynie przekazali podziękowania za wykazanie szczególnej postawy ratowniczej i odwagi w dniu 12 maja 2017r., podczas pożaru mieszkania na III piętrze w Olsztynie przy ul. Samulowskiego. Swoim działaniem wyróżnieni przyczynili się do szybkiej ewakuacji osoby poszkodowanej z mieszkania objętego pożarem  i podjęcia czynności gaśniczych, jeszcze przed przybyciem pierwszych zastępów ratowniczych, co miało pozytywny wpływ na przebieg działań gaśniczych. Okolicznościowe listy gratulacyjne otrzymali:

 1. Pan Krzysztof Pawłowski,
 2. Pan Kornel Pawłowski.

Listy odebrał Pan Krzysztof Pawłowski.

W uroczystym apelu udział wzięli:

 • bryg. Michał Kamieniecki – Zastępca Warmińsko – Mazurskiego Komendanta Wojewódzkiego PSP w Olsztynie,
 • Małgorzata Chyziak – Starosta Olsztyński,
 • Ryszard Kuć - Wiceprezydent Olsztyna,
 • Marek Myszkowski – Dyrektor Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego w Olsztynie,
 • dh Grzegorz Matczyński – Dyrektor Wykonawczy Zarządu Oddziału Wojewódzkiego ZOSP RP w Olsztynie,
 • Jerzy Jasiński – Przewodniczący Zarządu Miejskiego Związku Emerytów i Rencistów Pożarnictwa w Olsztynie.

Podziękowania za ofiarną służbę i serdeczne życzenia strażacy KM PSP w Olsztynie otrzymali również od:

 • Gustawa Marka Brzezin – Marszałka Województwa Warmińsko – Mazurskiego,
 • Małgorzaty Chyziak – Starosty Olsztyńskiego,
 • płk. Tomasza Ciechackiego – Szefa Wojewódzkiego Szefa Sztabu Wojskowego,
 • ppłk. Elżbiety Jankowskiej – Dyrektora Okręgowego Służby Więziennej w Olsztynie.
 • mł.insp. Arkadiusza Sylwestrzaka – I Zastępcy Komendanta Wojewódzkiego Policji w Olsztynie,
 • mł.insp. Piotra Zabuskiego – Komendanta Miejskiego Policji w Olsztynie,
 • Jarosława Lipińskiego – Komendanta Straży Miejskiej w Olsztynie,
 • Wioletty Śląskiej-Zyśk Wicemarszałka Marszałka Województwa Warmińsko – Mazurskiego,
 • Kamila Kozłowskiego – Burmistrza Biskupca,
Opracował: mł.bryg. Sławomir Filipowicz

W dniach 19-23 kwietnia 2017r w miejscowości Pokrzywna w gminie Głuchołazy odbyły się XVI Indywidualne Mistrzostwa Polski Służb Mundurowych w szachach klasycznych oraz XII Mistrzostwa Polski Służb Mundurowych w szachach błyskawicznych.

     Pierwsza z imprez zgromadziła 98 uczestników. Do rywalizacji stanęli przedstawiciele takich służb jak: Państwowa Straż Pożarna, Wojsko Polskie, Policja, Służba Celna, Służba Więzienna, Straż Graniczna oraz Ochotnicza Straż Pożarna. Komendę Miejską Państwowej Straży Pożarnej w Olsztynie reprezentował sekc. Paweł Orłowski, na co dzień pełniący służbę w Jednostce Ratowniczo – Gaśniczej nr 3 w Biskupcu.

     Turniej został rozegrany systemem szwajcarskim na dystansie 9 rund, każdy zawodnik miał do dyspozycji 90 minut na partię + 30 sekund za każde posunięcie. Po czterech dniach zmagań w Ośrodku Wypoczynkowym „Mieszko” Mistrzem Polski został Michał Karpus, przedstawiciel Ochotniczej Straży Pożarnej z Szynych, który zgromadził 8,0 pkt. Nasz reprezentant zdobył 4,5 pkt. (3 zwycięstwa, 3 remisy, 3 porażki) dzięki czemu osiągnął  3 miejsce i zdobył brązowy medal w klasyfikacji funkcjonariuszy Państwowej Straży Pożarnej

     Wieczorem 20 kwietnia 2017r rozegrano XII Mistrzostwa Polski Służb Mundurowych w blitzu, czyli szachach błyskawicznych. Do turnieju przystąpiło 66 mundurowych z całej Polski co w efekcie dało rekordową frekwencję. Ciekawostką jest tempo gry jakim rozgrywano zawody, każdy z uczestników miał do dyspozycji 3 minuty na partię + 2 sekundy za każde posunięcie, turniej prowadzony był systemem szwajcarskim na dystansie 13 rund. Po zaledwie 3 godzinach rywalizacji Mistrzem Polski został Michał Karpus, przedstawiciel Ochotniczej Straży Pożarnej z Szynych, który zgromadził 11,5 pkt. W tej konkurencji Paweł Orłowski zdobył 5,5 pkt. (5 zwycięstw, 1 remis, 7 porażek) co pozwoliło zająć 5 miejsce w klasyfikacji funkcjonariuszy Państwowej Straży Pożarnej.

     Turniej objęty był honorowym patronatem Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji, Ministra Sprawiedliwości, Ministra Obrony Narodowej, Komendanta Głównego Policji oraz Prezesa Zarządu Głównego Związku OSP RP w Warszawie.

     XVI Indywidualne Mistrzostwa Polski Służb Mundurowych w Szachach zorganizowane zostały przez Wydział Promocji, Turystyki i Sportu Urzędu Miejskiego w Głuchołazach.

sekc. Paweł Orłowski

STATYSTYKA 2017

ILOŚĆ ZDARZEŃ W LATACH 2010 - 2016

O nas

 • Teren działania Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Olsztynie obejmuje obszar dwóch powiatów tj.: powiatu grodzkiego (miasto Olsztyn) i ziemskiego, w skład którego wchodzi 12 gmin.

  Czytaj dalej...

Biuletyn

Zapisz się aby być na bieżąco